Найдинамічніші акції в серпні: акції компанії за місяць зросли на 9,1%. Підвищення котирувань ЗЗФ аналітики пояснюють зацікавленістю великого інвестора в концентрації акцій підприємства.
У серпні український фондовий ринок стрімко падав - за місяць індекс ПФТС обвалився на 18%. Підросли в ціні лише деякі папери третього ешелону, зокрема акції Запорізького заводу феросплавів (+9,1%). З початку року вартість паперів ЗЗФ зросла на 14%, тоді як більшість акцій на фондовому ринку значно подешевшали. Підвищення котирувань ЗЗФ у серпні аналітики пояснюють зацікавленістю великого інвестора в концентрації акцій цього підприємства. "Не виключено, що папери скуповують представники групи "Приват", яка володіє контрольним пакетом Запорізького заводу феросплавів", - припускає аналітик ІК Concorde Capital Андрій Герус.
Запорізький сплав
ЗЗФ - один із найбільших виробників феросплавів у Європі та єдине підприємство в СНД, що виплавляє широкий сортамент марганцевих та кременистих феросплавів, а також металевий марганець. Основний вид його продукції - марганцеві феросплави (феромарганець, феросилікомарганець, металевий марганець) і феросиліцій.
На сьогодні заводом володіє група "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Старший аналітик ІФГ "Сократ" Дмитро Хорошун вважає, що належність ЗЗФ до Привату є важливою конкурентною перевагою підприємства. Групі належать кілька профільних підприємств в Україні, США, Росії, Румунії та Грузії, а також родовища марганцевої руди. Загалом, за оцінками аналітиків, Приват контролює до 35% світового виробництва феросплавів.
Конкурентні переваги ЗЗФ - належність великому стратегічному власнику, монопольне становище на українському ринку електролітичного феромарганцю, силікомарганцю і карбіду кальцію, які використовують при виплавці деяких марок сталі.
Протягом останніх кількох років світова феросплавна галузь розвивається бурхливими темпами. "З початку 2007-го світові ціни на феросплави зросли втричі-вчетверо. Подорожчання марганцевої продукції підштовхнуло зростання фінансових показників багатьох феросплавних заводів, зокрема й Запорізького заводу", - зазначає Дмитро Хорошун. У I кварталі 2008-го доподатковий прибуток ЗЗФ збільшився на 254%, сягнувши $ 9 млн, у II кварталі - на 182% ($ 48 млн). При цьому обсяг виробництва на підприємстві зріс незначно: у I півріччі ЗЗФ виробив на 7% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Однак, на думку Дмитра Хорошуна, наприкінці року фінансові показники ЗЗФ можуть погіршитися. "Цілком імовірно, що, як і в 2007-му, власники покажуть невисокий річний прибуток через істотне погіршення фінансових показників у IV кварталі", - каже Хорошун. Торік за перші три квартали завод заробив відповідно $ 2 млн, $ 17 млн і $ 28 млн доподаткового прибутку, а в IV кварталі доподатковий збиток становив $ 33 млн. Хорошун не виключає, що на ЗЗФ навмисно занижують фінансові результати, - більшість підприємств групи "Приват" не вирізняються високою прозорістю.
Разом з тим Запорізький завод феросплавів планує реалізувати масштабну програму модернізації. Лише за кілька років в оновлення основних фондів вкладуть 570 млн грн. Частково програму фінансуватимуть за рахунок нерозподіленого прибутку за минулі роки (ЗЗФ досі не виплачував дивідендів акціонерам), частково - за рахунок позикових коштів. Тому, щоб залучити фінансування, підприємству доведеться підвищити офіційні фінансові показники.
До кінця 2008 року фінпоказники ЗЗФ можуть різко знизитися і внаслідок погіршення світової кон'юнктури металургійного ринку. "З липня 2008-го світові ціни на метал падають. Можливо, слідом за ними знизиться і вартість феросплавів", - не виключає Андрій Герус.
Спекулятивна акція
Інвестиційні аналітики вважають, що станом на 1 вересня папери ЗЗФ сягнули своєї справедливої вартості - 2,5-2,6 грн за акцію. "Виходячи з фінансових та операційних показників, а також враховуючи нинішню ціну акцій, інші феросплавні заводи, які котируються на ПФТС, - Стахановський і Нікопольський - є більш інвестиційно привабливими, ніж Запорізький завод", - вважає Дмитро Хорошун.
Утім, на початку вересня акції ЗЗФ втратили майже 6% вартості внаслідок загального обвалу фондового ринку на 10%. Аналітики радять інвестувати в підприємство, що подешевшало, на короткострокову перспективу, щоб вигідно продати акції, тільки-но вони подорожчають на 6-8%. На щастя, поки що зацікавлений стратег (найімовірніше, Приват) і далі скуповує папери Запорізького заводу.
Запорізький завод феросплавів
Тикер на ПФТС: ZFER
Вільних акцій в обігу: 17,6%
Профіль діяльності: виробництво феросплавів
Продукція:
• марганець металевий
• марганець азотований
• феромарганець
• феросиліцій
• феросилікомарганець
• вапняк флюсовий
Чистий дохід у 2006 році: 1,6 млрд грн
Чистий дохід у 2007 році: 2,2 млрд грн
Чистий прибуток у 2006 році: 38,958 млн грн
Чистий прибуток у 2007 році: 1,898 млн грн
Чи можна назвати компанію відкритою?
Запорізький завод феросплавів відкритою компанією не назвеш. Підприємство належить досить закритій групі "Приват". На більшості підприємств Привату корпоративна культура щодо міноритарних акціонерів далеко не найкраща. Утім, Приват має намір фінансувати відновлення потужностей на ЗЗФ - імовірно, у зв'язку з потребою залучити зовнішнє фінансування прозорість підприємства підвищиться. ...3
Як компанія проявила себе у 2007 році й I півріччі 2008-го?
У перших двох кварталах цього року компанія показала відмінні фінансові результати: у I кварталі доподатковий прибуток зріс на 254% ($ 9 млн) порівняно з аналогічним періодом минулого року, у II кварталі - на 182% ($ 48 млн). Основна причина зростання - підвищення світових цін на феросплави втричі-вчетверо. Однак у січні - вересні 2007-го ЗЗФ також показував непогані фінрезультати, а в IV кварталі компанія зазнала збитків ($ 33 млн). Зростання прибутку в перших трьох кварталах і збитки наприкінці року типові для підприємств групи "Приват". Можливо, в останньому кварталі 2008-го компанія знову стане збитковою. ...3
Чи професійний менеджмент компанії?
Так. ...4
Яка історія акцій на ринку?
У 2007-му ціна паперів зросла на 450%, у 2008-му (по вересень) - на 27%. Цього року акції ЗЗФ активно скуповує якийсь інвестор - не виключено, що це представник групи "Приват". ...4
Чи має компанія борги?
Показник Debt-to-Equity (борг до власного капіталу) на кінець II кварталу становив 0,63. У Нікопольського заводу феросплавів він дорівнює 0,85, у Стахановського заводу феросплавів - 1,6. Усі ці підприємства частково або повністю належать Привату, а для нього характерний високий рівень заборгованості на підприємствах групи. ...1
Чи сплачує компанія дивіденди?
Ні. Протягом найближчих кількох років ЗЗФ має намір вкласти 570 млн грн у розвиток, тому, на мою думку, акціонери не отримають дивідендів за 2008 рік. ...2
Чи має компанія конкурентні переваги?
ЗЗФ входить до групи, що спеціалізується на феросплавному бізнесі. Це основна конкурентна перевага Запорізького заводу феросплавів. ...4
Якою є справедлива вартість компанії (target-price на 12 місяців)?
Станом на 1 вересня акції були оцінені справедливо. До 10 вересня папери подешевшали на 3,3% ...2
Загальна оцінка: 2,75 з 5
На запитання Контрактів N1-7 відповідав аналітик IK "Сократ" Дмитро Хорошун, на 8-ме запитання - Андрій Герус, аналітик IK "Конкорд Капітал"
Реакція ринку (серпень-початок вересня)
Полтавський ГЗК (PGOK)
Ferrexpo (володіє Полтавським ГЗК) викуповує свої папери в інвесторів. 3 вересня компанія придбала 1 млн акцій у JPMorgan Cazenove Limited. Причина викупу - тривале зниження котирувань Ferrexpo на західних біржах.
49,3% з початку року
З 3 по 9 вересня котирування акцій Полтавського ГЗК просіли на 14%
ММК ім. Ілліча (MMKI)
У I півріччі 2008-го збільшив доподатковий прибуток на 26,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Раніше президент ММК Володимир Бойко заявляв про можливу зупинку підприємства у зв'язку з браком замовлень.
66% з початку року
З 28 серпня (дата публікації фінрезультатів ММК) по 2 вересня котирування компанії зросли на 9,1%
Луганськтепловоз (LTPL)
Наростив обсяги виробництва у січні - липні 2008 року більш ніж учетверо порівняно з аналогічним періодом 2007-го. За 7 місяців 2008-го компанія виробила продукції на 597,44 млн грн.
45,6% з початку року
З 12 серпня (дата публікації виробничих показників Луганськтепловозу) по 19 серпня котирування акцій компанії зросли лише на 0,3%
Відсутність адекватної реакції ринку на значне підвищення виробничих показників пояснюється тим, що досі не закрито судові позови деяких фірм (асоціюються з Костянтином Жеваго і групою "Приват") проти нинішніх власників Луганськтепловозу і Фонду держмайна з вимогою реприватизації заводу.
Стирол (STIR)
Кабінет Міністрів має намір обмежити рентабельність виробництва міндобрив до 10% - зараз цей показник становить 40-60%.
40,4% з початку року
З 2 вересня (дата появи новини) по 5 вересня котирування компанії "Стирол" - найбільшого виробника мінеральних добрив в Україні - знизилися на 11,2%
Контракты
18.09.2008
Тимошенко Николай